معرفی سرکنسول
اطلاعات کلی

بسمه تعالی

ایالت خیبرپختونخوا در یک نگاه

نام ایالت: خیبرپختونخوا

مرکز ایالت : شهر پیشاور

مساحت: هشتاد و یک هزار کیلومتر مربع

جمعیت ایالت : حدود 30 میلیون نفر

جمعیت پیشاور : حدود 6/3 میلیون نفر

واحد پول: واحد پول کشور پاکستان روپیه است. هر لَک برابر با صدهزار روپیه و هر کرور هم برابر با  ده میلیون روپیه است.(یک دلار=105روپیه)

شهرهای مهم : پیشاور ، نوشهره ، چارسده ، مردان ، صوابی ، کوهات ، بنون ، مالاکند، کوهات ، بنون، دیره اسماعیل خان ، کوهستان ، هزاره ، ایبت آباد ، مانسهره، هریپور ، چترال

مناطق قبایلی : باجور ، مهمند ، خیبر، اورکزائی ، کرم ، وزیرستان شمالی ، وزیرستان جنوبی

مشخصات کلی ایالت خیبرپختونخوا پاکستان

وضعیت سیاسی  

الف: دولت ایالتی

پس از انتخابات سال 2013 ، دولت ائتلافی متشکل از حزب تحریک انصاف ( 10 وزارتخانه) ، حزب جماعت اسلامی ( 3 وزارت خانه) و حزب قومی وطن ( 2 وزارت خانه) در ایالت خیبرپختونخوا تشکیل شد. هم اکنون پرویز ختک از حزب تحریک انصاف به عنوان سروزیر ایالتی انجام وظیفه می کند.

ب مجلس ایالتی

ایالت خیبرپختونخوا دارای یک مجلس ایالتی  متشکل از 124 نماینده منتخب است. 99 کرسی آن عادی ، 22 کرسی مختص زنان و سه کرسی برای غیر مسلمانان است.

وضعیت فرهنگی و مذهبی

اکثریت جمیعت ایالت خیبرپختونخوا از قوم پشتون می باشند (بیش از هشتاد در صد). از شمار پشتون ها آمار دقیقی در دست نیست. زبان های رایج در این ایالت شامل اردو، پشتو،انگلیسی، هنکو و بعضاً فارسی می باشد . اکثریت جمیعت ایالت را مسلمانان اهل سنت اعم از دو نحلۀ فکری معروف در شبه قاره یعنی بریلویها و دیوبندی ها تشکیل می دهند . در سرشماری ها اغلب مذهب افراد ثبت نمی شود لذا آمار دقیقی از جمیعت شیعیان و دیگر فرقه ها وجود ندارد.

وضعیت اقتصادی

اقتصاد ایالت خیبرپختونخوا بر کشاورزی ، دامپروری ، تجارت، و صنعت استوار است . محصولات عمده کشاورزی و دامی شامل نیشکر ، تنباکو، ذرت ، گندم ، برنج ، و انواع میوه (عمدتا گرمسیری) ، گوسفند ، بز و گاو میش ، مرغ و دیگر انواع طیور می باشد. همچنین در بخش صنعت می توان به صنایع چوبی ، کبریت سازی ، صنایع غذایی ، صنایع چرم ، منسوجات ، تولید روغن ، محصولات لبنی ، بیسکویت ، کیف و کفش ، ظروف پلاستیکی و داروسازی اشاره کرد.

اقلام صادراتی

عمده ترین اقلام صادراتی ایالت خیبرپختونخوا عبارتند از نیشکر ، تنباکو، صنایع چوبی ، دارو ، چرم ، گوگرد، سلاح های شخصی، قالی و گلیم ، سنگ های قیمتی یاقوت و زمرد ، سیمان ، انواع فرآوردهای گوشتی ، دام زنده ، تجهیزات ورزشی و منسوجات.

عمده ترین کشورهای مقصد صادرات عبارتند از آسیای میانه ، چین ، عربستان ، افغانستان ، ایران و کشورهای حوزه خلیج فارس و اروپا.

اقلام وارداتی از جمهوری اسلامی ایران

در حال حاضر کالاهای ساخت جمهوری اسلامی ایران از طریق افغانستان ، مرزهای سیستان و بلوچستان و یا از طریق مرزهایی دریایی و یا هوایی وارد ایالت می شود. فرش ماشینی و موکت ، فسفر و سولفات سدیم ، پارافین، انواع و اقسام شوینده ها، اقلام بهداشتی، لباس های زمستانی، پتو، ظروف میلامین و کرستال، شیرینی و شکلات، زعفران، خرما، پسته، کشمش، خشکبار، لوبیا، عدس، رانی و آبمیوه، بیسکویت، زیتون و روغن زیتون، ترشیجات، تن ماهی، مربا وعسل، کره و مارجرین، پنیروتجهیزات برقی عمده ترین اقلام وارداتی از ایران هستند.

نفت و گاز

برآوردهای اولیۀ اقتصادی حاکی از وجود منابع نفت و گاز در ایالت خیبرپختونخوا بوده تا حدی که مقامات ایالتی ادعا می کنند اگر دولت سرمایه گذاری های مناسبی در اکتشاف نفت و گاز انجام دهد بخش مهمی از نیازهای پاکستان با نفت و گاز مرتفع شده و نیاز به واردات نخواهد بود.

معادن

ایالت خیبرپختونخوا دارای ذخایر معدنی زیادی از جمله سنگ مرمر، گرانیت، سنگ آهن و سنگ گچ می باشد. براساس برآوردهای اولیه این ایالت دارای 3 میلیارد تن ذخیره سنگ مرمر بوده و 70 در صد تولید این محصول در پاکستان در این ایالت  انجام می شود. همچنین معادن سنگهای قیمتی و زینتی در  مناطق چترال، سوات ، مردان ، و هزاره این ایالت کشف شده است. دربخش ذغال سنگ هم ذخایری در منطقه کرک، هنکو و چرات کشف شده است. متاسفانه به دلایلی از جمله عدم اطلاع از میزان دقیق ذخایر، به روز بودن فناوریهایی استخراج و پائین بودن دانش فنی نیروی کار، اکتشاف در مقایس وسیعی انجام نشده و این بخش به جایگاه اصلی خود نرسیده است.

ظرفیت تولید برقابی

پاکستان به دلیل شرایط خاص جغرافیایی و وجود رودخانه های پرآب، زمینۀ مساعدی برای تولید برقابی دارد. ظرفیت کلی تولید برقابی پاکستان  حدود 60 هزار مگاوات بوده که بیش از 76 در صد از این ظرفیت در اختیار ایالت خیبرپختونخوا ( 25 هزار مگاوات ) و گلگیت بلتستان (21 هزار مگاوات) می باشد. آمارها در حال حاضر حاکی از تولید 7 هزار مگاوات برق دز طریق برقابی در کل پاکستان بوده که 3800 مگاوات در ایالت خیبرپختونخوا تولید می شود. مهمترین نیروگاههای تولید برق در ایالت، پروژه سد تاربلا با ظرفیت تولید 3500 مگاوات و پروژۀ ورسک با 240 مگاوات برق می باشد. در این ایالت 28 پروژه بزرگ و کوچک تولید برق در حال ساخت بوده که مهم ترین آن پروژه سد داسو با توان تولید 4320 مگاوات و پروژه چورنولا با توان تولید 1176 مگاوات برق می باشد.

وضعیت تولید محصولات کشاورزی ایالت خیبرپختونخوا

گندم، برنج، ذرت، نیشکر و تنباکو عمده ترین محصولات کشاورزی ایالت خیبرپختونخوا می باشند.

 

 

 

 


 

وزارت امورخارجه | تماس با ما | ساعات كار اداري | نقشه سایت | جستجو | گالری تصاویر